צו ירושה ללא צוואה – המדריך המלא

צו ירושה ללא צוואה - המדריך המלא
צו ירושה ללא צוואה – המדריך המלא

לפי חוק הירושה עליו מתבוססים דיני הירושה בארץ- רכושו ועיזבונו של אדם לאחר פטירתו יחולקו לפי צוואתו- בהתאם לצו ירושה. אך מה קורה במקרים בהם אין צוואה ? איך מבצעים צו ירושה ללא צוואה?

כאשר אין צוואה בנמצא או כאשר מדובר בצוואה שאין לה תוקף משפטי- חוק הירושה הוא שמגדיר כיצד לחלק את הונו של הנפטר ומיישם צו ירושה ללא צוואה.

חוק הירושה וענפי הירושה:

על מנת לקבוע את היורשים הגדיר חוק הירושה שלושה ענפי ירושה שהם הקרבה המשפחתית לנפטר עצמו. אם קיימים יורשים בענף הראשון לנפטר- הם היורשים החוקיים ללא צוואה. במידה וקיימים יורשים רק בענף השני- הם אלה שזכאים וכך הלאה.

מי נמצא בענף הראשון לירושה? הענף הראשון לירושה נמצאים צאצאיו הישירים מדרגה ראשונה של הנפטר כאשר הדין זהה כאשר מדובר בילדים ביולוגיים וילדים מאומצים.

מי נמצא בענף השני לירושה? בענף השני לירושה נמצאים ההורים של הנפטר במידה והם בחיים. אם אינם בחיים- הירושה עוברת לצאצאים שלהם בחלוקה שווה בין הצאצאים הישירים של האם והצאצאים הישירים של האב.

מי נמצא בענף השלישי לירושה? הענף השלישי לירושה נמצאים הסבים של הנפטר, במידה והם בחיים. הירושה תתבצע כמו בענף השני  לירושה בחלוקה שווה בין צאצאי האב וצאצאי האם.


רוצה להתייעץ עם עורך דין צוואות


מעמד בני הזוג במידה ואין צוואה:

בני הזוג מקבלים מעמד מועדף שירושה והם זכאים לרשת חלק גדול מאוד בעיזבונו של הנפטר, וחלק זה גדל ככל שמתרחקים הלאה בענפי הירושה. לדוגמא- במידה ויש יורשים בענף הראשון הרכוש יתחלק בצורה הבאה- מחצית לבן או בת הזוג והמחצית השנייה תתחלק שווה בין שווה בין שאר היורשים.

מתי אדם נפסל מלהיות יורש?

על פי חוק ומבחינת 'הרצחת וגם ירשת' אדם אשר הוכחה אשמתו בגרימת מותו או בניסיון לגרימת מותו של המוריש או בניסיון לזייף ו/או להעלים את הצוואה אינו זכאי לרשת דבר מה מהירושה.

כיצד נוהגים כאשר אין יורשים?

כאשר מדובר באדם שנפטר ללא צוואה ואין בנמצא בני זוג, צאצאים, הורים או סבים- ירושתו בכללותה עוברת לידי מבינת ישראל אשר מחויבת להשתמש בה לצרכי קידום התחומים הבאים- מדע, בריאות, חינוך וסעד.


מחפשים עורך דין צוואה בתל אביב?

שתפו אותנו:
0Shares

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן