זה יגמר בצחוק פרוע

כולנו אוהבים לצחוק. רובנו נהנים מבדיחות על סוגיהן, הצחוק הרי טוב לבריאות ובריא לנשמה. חוש ההומור חיוני לקיום של כולנו, וממנו נוצרות הבדיחות.

בארצנו הקטנה והמיוחדת, ישנו סוג יחיד ומיוחד של בדיחות עדות שנוצרו עקב קיבוץ הגלויות והשונות בין העדות השונות. אי שם בשנות החמישים עלו ארצה יהודים מתפוצות שונות, וכאשר התיישבו קבע בארץ, היה צריך להבין מאין באו ומה מאפייני התרבות שלהם, על מנת לשלב אותם באופן הטוב ביותר בארץ היהודים המתפתחת.

לצד הצברים, הפלמ"חניקים, המדינאים הצעירים מארצות המערב, החלו להתיישב עולים מארצות המזרח – תימנים  מרוקאים עיראקים ולצידם פולנים רוסים ורומנים, וזה חלק קטן מקיבוץ הגלויות שהגיע לארץ.

ראש הממשלה דאז דוד בן גוריון, הורה לקלוט את העולים ולעשות כור היתוך – כלומר לא משנה מאיזו תפוצה באת, אתה יהודי שחי בארץ ישראל הצעירה על פי נורמות התנהגות שנהוגות פה, ללא כלהתחשבות במקום ממנו הגעת.

מעבר לעובדה שכמובן כל העולים נדרשו ורצו ללמוד עברית על מנת להשתלב במקום החדש, במהרה התגלו דפוסי התנהגות יחודיים לכל תפוצה. לדוגמא: התימנים קמצנים, הרומנים גנבים, הפולנים טרחנים ומשביתי שמחות, מרוקאי סכין– ולצידם הצבר שגדל פה, שנלחם למען הקמת הארץ, השזוף מן השמש, זה העשוי ללא חת, שתרם לבניין הארץ ועובד עבודה עברית. הדמות האולטימטיבית והנערצת.

האם כור ההיתוך הצליח? יש דעות לכאן ולכאן, יש עדויות בשטח מכאלו שחוו זאת – יש את הסרט האלמותי סאלח שבתי המשקף את רוח התקופה הראשונה, והסרט לול של אורי זוהר ואריק איינשטיין.

ובאופן כמעט טבעי, כאשר לפתע פתאום בא משהו שונה עם שפה שונה עם מנהגים שונים, הדבר הראשון שמסייע להתמודד עם השוני – הוא חוש ההומור, לקחת מנהג או מילים לא ידועות ולעשות מהם בדיחה.

דוגמא:

תימני בא לרופא כאשר בראשו תקוע מסמר גדול.

"כמה יעלה לי להוציא את המסמר?" שאל את הרופא

350 ₪ ענה הרופא.

עזוב, אמר התמני, אני מעדיף לעקם.

זו אחת מאלף בדיחות השמה לצחוק את קמצנותם של התימנים.

מה המשותף בין תנור למרוקאי?

שניהם מתחממים מהר.

זו בדיחה שעושה צחוק מהמזג החם לכאורה של אנשים מהעדה המרוקאית.

לצד ההומור העדתי שנוצר התעורר גם הצד השני – אלו שלא אוהבים ששמים אותם ואת מנהגיהם לצחוק. כי אחרי ככלות הכל הבדיחות העדתיות עובדות ההפך מכור ההיתוך. הן מקטלגות, יוצרות תדמית מעוותת, מגבירות את השסע ויש כאלו המשתמשים במילה גזענות.

עוד בדיחות מצחיקות במיוחד תמצאו באתר בדיחות של אדריאן

אלו שהגיעו מהתפוצה המרוקאית – ידוע כי מזגם הוא חם, אף היום בשנות האלפיים אנו חושבים כך, למרות שנולד דור חדש לחלוטין.

אלו שהגיעו מהתפוצה התימנית לעולם קמצנים – גם להם נולדו דורות חדשים שאין להם קשר לתימן ולתרבותה, אלא לתרבות הארץ ישראלית. בטיול מאורגן שחזר מארץ אירופאית, סיפר אחד המטיילים על קניות ובילויים, ובין סיפור אחד לשני סיפר שבין המטיילים היה תימני, שהסתובב בין כולם ורק התעניין – כמובן שלא רכש מאומה.

בדיחה על תימני – תימני הולך לרופא שיניים

אם כן, לצד הצחוק הפרוע שעזר להכיל ולהתמודד עם קיבוץ הגלויות, נוצר מעין "מפעל הנצחה" למנהגים הגלותיים, והמסר הסמוי שעובר לא מתעדכן, יש האומרים משדר אנטי חברתיות משום שיש הכללה גסה של קבוצת אנשים שהמשותף להם הוא ארץ המוצא של אבותיהם בלבד.

נסיים איך לא בבדיחה, הפעם בדיחה על כורדי:

כורדי אחד סיים צבא והחליט לעזור להוריו בכלכלת הבית.

קרא בעיתון שדרוש צעיר שסיים 12 שנות לימוד ויש לו בגרות, החליט להגיש מועמדות.

האם יש לך בגרות? שאלה המראיינת,

לא, ענה הכורדי הצעיר.

אז למה באת? שאלה המראיינת,

להגיד לכם שלא תבנו עלי….

שתפו אותנו:
0Shares

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן